W roku akademickim 2020/2021 rusza IV edycja programu dla studentów „Legia Akademicka”, podczas której zostanie uruchomiony po raz pierwszy oficerski moduł kształcenia.
Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie zawodowej. Program jest realizowany od 2017 roku, obecnie jest koordynowany przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”.
Studenci zainteresowani programem, mogą odbywać przeszkolenie wojskowe w 3 modułach: podstawowym, podoficerskim i oficerskim.
Moduł podstawowy i podoficerski obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna realizowana będzie na uczelniach biorących udział w programie. Z odbywania szkolenia w części teoretycznej modułu podstawowego zwalnia się studentów będących absolwentami certyfikowanych wojskowych klas mundurowych oraz oddziałów przygotowania wojskowego, na podstawie zaświadczenia wydanego przez dyrektora szkoły średniej o zaliczeniu przedmiotu „Edukacja Wojskowa”. Po zaliczeniu części teoretycznej i złożeniu wniosku o powołanie na ćwiczenia wojskowe w ramach „Legii Akademickiej” student otrzyma kartę powołania i będzie odbywał szkolenie wojskowe w wytypowanych centrach szkolenia i jednostkach wojskowych.
Moduł oficerski – w odróżnieniu od poprzednich modułów, część teoretyczną i praktyczną studenci będą realizowali podczas przerwy wakacyjnej. Szkolenie obejmuje 47 dni szkoleniowych, z których 21 będzie realizowane wyłącznie w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Do zajęć w tym module mogą przystąpić wyłącznie ochotnicy, którzy ukończyli moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach programu Legia Akademicka, a także studenci będący podoficerami rezerwy.
Uczelnie z województwa podlaskiego, które w 2021 r. biorą udział w programie:
Ważne: studenci z innych uczelni mogą brać udział w zajęciach teoretycznych na uczelniach uczestniczących w programie.
Studenci, którzy przystąpili do programu Legia Akademicka nabywają uprawnienia i świadczenia właściwe dla żołnierzy niezawodowych:
- bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie;
- bezpłatna opieka medyczna i stomatologiczna;
- obowiązek ubezpieczeniowy;
- ulgowe przejazdy;
- szczególne uprawnienia przewidziane dla żołnierzy zasadniczej służby wojskowej i członków ich rodzin na zasadach określonych w art. 118-132 ustawy z dn. 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku ochrony.
Podczas odbywania ćwiczeń wojskowych żołnierze otrzymują uposażenie w zależności od posiadanego stopnia wojskowego w wysokości stawki dziennej:
- dla szeregowego – 117,14 zł;
- dla starszego szeregowego – 121,25;
- dla kaprala – 133,58 zł.
Szkolenie w ramach Legii Akademickiej zakończone jest:
- moduł podstawowy – przysięga wojskową;
- moduł podoficerski – egzaminem podoficerskim i po jego pozytywnym zaliczeniu, mianowaniem do stopnia wojskowego kaprala;
- moduł oficerski – zakończony egzaminem oficerskim, po jego pozytywnym zaliczeniu każdy ze szkolonych zostanie mianowany na stopień podporucznika rezerwy, po dostarczeniu dyplomu magistra.
Więcej informacji można uzyskać w WKU w Suwałkach pod nr tel.261 347 357 oraz na stronie www.legiaakademicka.wp.mil.pl
Wykaz uczelni uczestniczących w programie:
Wniosek do pobrania
Decyzja Nr164/MON z dnia 27 listopada 2020 r.