Bezpieczeństwo Państwa jest sprawą wszystkich obywateli - bo tylko w bezpiecznym i stabilnym państwie może swobodnie rozwijać się gospodarka, nauka, kultura. Obowiązkiem obywatela polskiego jest obrona Ojczyzny.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 lutego 2015 r. pozycja 321 wprowadza obowiązkowe ćwiczenia wojskowe dla żołnierzy rezerwy i osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy w związku z wystąpieniem potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie przeszkolenia żołnierzy rezerwy posiadających nadane przydziały mobilizacyjne oraz dla żołnierzy rezerwy i osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy, którym planuje się nadać takie przydziały.
Wszelkie uprawnienia oraz powinności jakie posiadają pracodawcy w przypadku powołania żołnierza rezerwy do udziału w realizacji zadań związanych z obronnością są sprecyzowane w Ustawie o powszechnym obowiązku RP z dnia 21.11.1967 r. (Dz. U. z 2018r. poz. 1459).
Na ćwiczenia wojskowe można powołać:
- żołnierzy rezerwy posiadających nadane przydziały kryzysowe;
- żołnierzy rezerwy, na ich wniosek lub za ich zgodą, w drodze ochotniczego zgłoszenia się na te ćwiczenia, jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych;
- osoby przeniesione do rezerwy niebędące żołnierzami rezerwy, które ochotniczo zgłosiły się do odbycia ćwiczeń wojskowych, jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych.
Na ćwiczenia wojskowe i do okresowej służby wojskowej nie powołuje się żołnierzy rezerwy, którzy:
- prowadzą własną kampanię wyborczą w przypadku kandydowania do organów, o których mowa w art. 65 ust. 4 – w czasie jej trwania;
- zostali wybrani na posła, w tym do Parlamentu Europejskiego, albo senatora – w czasie trwania kadencji;
- zostali przeznaczeni do odbycia służby zastępczej lub odbyli tę służbę.
Ćwiczenia wojskowe mogą być odbywane jako:
- jednodniowe;
- krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do trzydziestu dni;długotrwałe – trwające nieprzerwanie do dziewięćdziesięciu dni;
- rotacyjne – trwające łącznie do trzydziestu dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.