CO TO JEST OKRESOWA SŁUŻBA WOJSKOWA I KTO MOŻE JĄ PEŁNIĆ?
Okresową służbę wojskową pełni się w przypadkach:
- zwalczanie klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków
- działania antyterrorystyczne
- ochrona mienia
- akcje poszukiwawcze oraz ratowanie lub ochrona zdrowia i życia ludzkiego
- oczyszczanie terenów z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego oraz ich unieszkodliwianie
Do okresowej służby wojskowej mogą być powoływani żołnierze rezerwy:
JAKIE DOKUMENTY SĄ POTRZEBNE PRZY UBIEGANIU SIĘ O POWOŁANIE DO OKRESOWEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ
W TRYBIE OCHOTNICZYM?
Żołnierz rezerwy ubiegający się o powołanie do tego rodzaju służby wojskowej w trybie ochotniczym składa do właściwego wojskowego komendanta uzupełnień wniosek o powołanie do okresowej służby wojskowej.
Do wniosku kandydat dołącza:
ALGORYTM UZUPEŁNIENIA STANOWISK W RAMACH OKRESOWEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ KANDYDATAMI,
KTÓRZY ZŁOŻYLI DO WŁAŚCIWEGO WOJSKOWEGO KOMENDANTA UZUPEŁNIEŃ WNIOSEK O POWOŁANIE DO TEJ SŁUŻBY
ALGORYTM PROCESU POWOŁYWANIA ŻOŁNIERZY REZERWY DO OKRESOWEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ
W TRYBIE NATYCHMIASTOWEGO STAWIENNICTWA
(TRYB ALARMOWY)
Dotyczy tylko żołnierzy NSR
Powołanie do okresowej służby wojskowej, pełnionej w trybie natychmiastowego stawiennictwa, może nastąpić w celu udziału żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych (NSR) w:
OKRESOWA SŁUŻBA WOJSKOWA PEŁNIONA POZA GRANICAMI PAŃSTWA
W ramach okresowej służby wojskowej żołnierz rezerwy może być wyznaczony lub skierowany do pełnienia tej służby poza granicami państwa.
Wyznaczenie lub skierowanie, w ramach okresowej służby wojskowej, żołnierza rezerwy nieposiadającego nadanego przydziału kryzysowego do pełnienia tej służby poza granicami państwa może nastąpić za pisemną zgodą lub na wniosek tego żołnierza.
Żołnierz rezerwy posiadający przydział kryzysowy w ramach okresowej służby wojskowej może być wyznaczony lub skierowany do pełnienia tej służby poza granicami państwa. Zobowiązanie żołnierza rezerwy do pełnienia służby poza granicami państwa zawarte w kontrakcie na wykonywanie obowiązków w ramach NSR stanowi jednocześnie jego pisemną zgodę.
Wyznaczenie lub skierowanie, w ramach okresowej służby wojskowej, żołnierza rezerwy posiadającego nadany przydział kryzysowy do pełnienia tej służby poza granicami państwa nie wymaga zmiany lub uchylenia dotychczasowego i nadania nowego przydziału kryzysowego.
(art. 108 ust. 5, 5a i 5b Ustawy z dnia 21.11.1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP t.j. Dz.U. 2019 poz. 1541 z późn. zm.)
POWOŁANIE DO OKRESOWEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ
Powołanie do okresowej służby wojskowej następuje za pomocą kart powołania.
Żołnierzy rezerwy do okresowej służby wojskowej powołuje się na stanowiska etatowe czasu pokoju o stopniu etatowym zgodnym lub bezpośrednio wyższym niż posiadany przez żołnierza rezerwy.
Pracownik powołany do okresowej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby.
(art. 125 Ustawy z dnia 21.11.1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP t.j. Dz.U. 2019 poz. 1541 z późn. zm.)
Pracodawca udziela pracownikowi powołanemu do pełnienia okresowej służby wojskowej urlopu bezpłatnego na okres trwania tej służby.
W czasie trwania urlopu bezpłatnego, o którym mowa powyżej, pracownik zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.
(art. 124 Ustawy z dnia 21.11.1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP t.j. Dz.U. 2019 poz. 1541 z późn. zm.)
NALEŻNOŚCI DLA ŻOŁNIERZY PEŁNIĄCYCH OKRESOWĄ SŁUŻBĘ WOJSKOWĄ
Żołnierzowi pełniącemu okresową służbę wojskową przysługują:
w wysokości i na zasadach określonych jak dla żołnierzy zawodowych w przepisach ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.
Żołnierzowi zwolnionemu z okresowej służby wojskowej przysługuje odprawa w wysokości:
- służbę pełnił co najmniej dwanaście miesięcy albo
- został zwolniony ze służby ze względu na stan zdrowia przed jej odbyciem
Odprawa nie przysługuje żołnierzom zwolnionym z okresowej służby wojskowej wskutek skazania na karę pozbawienia wolności, w tym również na karę aresztu wojskowego lub utraty stopnia wojskowego, albo wskutek zastosowania tymczasowego aresztowania, chyba że postępowanie karne zostało umorzone lub żołnierz został uniewinniony.
Żołnierzowi służby okresowej zwolnionemu z czynnej służby wojskowej niespełniającemu warunków do nabycia prawa do emerytury wojskowej lub wojskowej renty inwalidzkiej, od jego uposażenia wypłaconego po dniu 31 grudnia 1998 r. do dnia zwolnienia ze służby, od którego nie odprowadzono składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przekazuje się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki za ten okres przewidziane w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych na zasadach określonych w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.
(art. 27 Ustawy z dnia 17.12.1974 r. o uposażeniu żołnierzy niezawodowych tj. Dz.U. 2017 poz. 2146)
CZAS TRWANIA OKRESOWEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ
Czas trwania okresowej służby wojskowej nie może przekraczać łącznie dwudziestu czterech miesięcy. Czas ten może zostać wydłużony za zgodą żołnierza rezerwy łącznie nie dłużej niż do czterdziestu ośmiu miesięcy przez:
Czas pełnienia okresowej służby wojskowej żołnierzy skierowanych do pełnienia służby poza granicami państwa nie może jednorazowo trwać dłużej niż dziewięć miesięcy. Czas ten jest liczony od dnia przekroczenia granicy państwowej do dnia przekroczenia tej granicy w drodze powrotnej po zakończeniu służby.
(art. 108 ust. 6 i 7 Ustawy z dnia 21.11.1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP t.j. Dz.U. 2019 poz. 1541 z późn. zm.)
ZWOLNIENIA Z ZAJMOWANEGO STANOWISKA SŁUŻBOWEGO
Żołnierz może być zwolniony z zajmowanego stanowiska służbowego i wyznaczony na inne stanowisko, stosownie do posiadanych lub uzyskanych podczas służby kwalifikacji i umiejętności oraz potrzeb jednostki wojskowej.
W razie potrzeby wyznaczenie żołnierza posiadającego przydział kryzysowy na inne stanowisko służbowe powoduje zmianę nadanego mu przydziału kryzysowego i zmianę kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
Z zajmowanego stanowiska służbowego zwalnia żołnierza organ, który go na to stanowisko wyznaczył.
(§ 8 i 9 Rozp. MON z dnia 12.12.2014 r. w sprawie pełnienia okresowej służby wojskowej Dz.U. 2015 poz. 36)
ZWOLNIENIE Z OKRESOWEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ
Żołnierza rezerwy zwalnia się z okresowej służby wojskowej po ustaniu przyczyny powołania go do tej służby, nie później jednak niż po upływie czasu określonego w rozdziale wyżej.
Żołnierza rezerwy posiadającego nadany przydział kryzysowy zwalnia się z okresowej służby wojskowej przed upływem określonego czasu tej służby również w przypadku uchylenia jego przydziału kryzysowego lub wystąpienia okoliczności uzasadniających jego uchylenie.
W roku kalendarzowym, w którym żołnierz rezerwy pełnił okresową służbę wojskową, dowódca jednostki wojskowej może zwolnić tego żołnierza z odbywania ćwiczeń wojskowych, z wyjątkiem ćwiczeń prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa.
(art. 108 ust. 8,9 i 11 Ustawy z dnia 21.11.1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP t.j. Dz.U. 2019 poz. 1541 z późn. zm.)
PODSTAWA PRAWNA