Krótszy o 140 dni proces rekrutacji, możliwość aplikowania do służby w Wojsku Polskim przez Internet, Wojskowe Centra Rekrutacji, w których kandydaci w ciągu jednego dnia zrealizują wszystkie niezbędne formalności. To tylko niektóre ze zmian, które od września 2020 roku dostępne są dla wszystkich tych, którzy swoją przyszłość planują związać z wojskiem.
Od 1 września 2020 roku obowiązuje nowy, uproszczony system rekrutacji do służby wojskowej. Oto najważniejsze zmiany:
1. Wojskowe Centrum Rekrutacji – w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Suwałkach zostało uruchomione Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR), w którym kandydat ubiegający się o powołanie na szkolenie (28-dniowa służba przygotowawcza lub terytorialna służba wojskowa), maksymalnie w ciągu 1-2 dni przejdzie wszystkie etapy rekrutacji, czyli rozmowę kwalifikacyjną, badania lekarskie, badania psychologiczne oraz uzyskanie karty powołania. Osoby, które złożą wnioski o powołanie do służby przygotowawczej, jeszcze przed jej rozpoczęciem otrzymają propozycję zawodowej służby wojskowej.
Harmonogram posiedzeń Wojskowego Centrum Rekrutacji w I kwartale 2021 roku przedstawia się następująco:
2. Portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego www.zostanzolnierzem.pl – do tej pory kandydaci do służby w Wojsku Polskim wnioski o powołanie składali osobiście, odwiedzając WKU oraz za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom otwarty został trzeci kanał komunikacyjny – Portal Rekrutacyjny Wojska Polskiego (www.zostanzolnierzem.pl). Z kandydatami, którzy wybiorą tą drogę nawiązany zostanie kontakt telefoniczny. Rekruter WKU zaprosi ochotnika do Wojskowego Centrum Rekrutacji, które swoje prace prowadzi dwa razy w miesiącu. Tam mają miejsce wszystkie etapy kwalifikacji z wręczeniem karty powołania włącznie.
3. Służba przygotowawcza (tzw. szkolenie podstawowe) – została skrócona do 28 dni. Reforma systemu rekrutacji do służby wojskowej zakłada zwiększenie częstotliwości szkolenia podstawowego w ciągu roku, co przyczynia się do skrócenia okresu oczekiwania ochotników na powołanie. Po ukończeniu służby przygotowawczej i złożeniu przysięgi wojskowej kandydat otrzymuje stopień szeregowego oraz status żołnierza rezerwy. Od tego momentu ma możliwość ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej w jednostkach na terenie całego kraju. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Suwałkach na bieżąco informuje o wolnych stanowiskach występujących w jednostkach wojskowych w całej Polsce.